Varování a sirény - co slyšíte a proč  

(Sirény jsou důležitou součástí našeho systému varování, který vás včas informuje o nebezpečí. Na této stránce najdete vše, co potřebujete vědět o sirénách, jejich signálech a správné reakci při jejich zaznění.)

 JEDNOTNÝ SYSTÉM VAROVÁNÍ A INFORMOVÁNÍ (JSVI) 

JSVI (označovaný také jako Jednotný systém varování a vyrozumění) slouží k rychlému upozornění na mimořádné události a k předání důležitých pokynů veřejnosti. Jedná se o celostátní systém, který využívají složky integrovaného záchranného systému (IZS), kraje i obce. 


🔔 CO MŮŽE BÝT DŮVODEM VAROVÁNÍ?

  • živelní pohromy (povodně, vichřice apod.)

  • požáry většího rozsahu

  • úniky nebezpečných látek

  • teroristické nebo bezpečnostní hrozby, ...


📣 JAKÉ PROSTŘEDKY VAROVÁNÍ SE POUŽÍVAJÍ?

1. Sirény

Sirény vydávají varovné tóny, které upozorňují na hrozbu nebo mimořádnou událost. Zvuk sirén může pocházet z různých zařízení:

  • Rotační (mechanické) sirény – starší typ, zvuk vzniká otáčením mechanického prvku.

  • Elektronické (digitální) sirény – moderní typ, který umožňuje přesnější a přerušovaný tón i hlasová hlášení.

  • Sirény integrované v obecním rozhlasu – zvuk sirény je přenášen i reproduktory obecního rozhlasu, proto je siréna slyšet i z různých míst.

Přenos signálu:
Varovné signály jsou aktivovány vzdáleně pomocí rádiového nebo drátového spojení z centrálního dispečinku IZS nebo krajského krizového štábu. Elektronické sirény umožňují i dálkové ovládání a hlasové vysílání, rotační sirény jsou obvykle spouštěny manuálně nebo pomocí jednoduššího systému.

V ČR se používají tři signály sirén, ale pouze jeden je určen pro varování obyvatel, a to od roku 2001 signál Všeobecná výstraha.


Stránka je momentálně rozpracovaná, brzy přibudou další informace. 




(Zdroj: Tento informační přehled vychází z veřejně dostupných materiálů Ministerstva vnitra ČR, Hasičského záchranného sboru ČR a krajských krizových plánů.)